Daugelis žmonių nori turėti sveikus baltus dantis. Televizijoje ir žurnaluose galima išvysti žvaigždes su žėrinčio baltumo šypsenomis, o juk į garsius ir žinomus visada nori lygiuotis ir didžioji dalis visuomenės. Mūsų valgomas maistas, įvairūs dažikliai pakeičia dantų spalvą, taigi labai dažnai vien dantų valymo pasta nebeužtenka, tenka ieškoti kitų būdų, tokių kaip dantų balinimas kapomis ar specialiais lazeriais.
Dantų balinimas šiuo metu yra viena populiariausių gydymo procedūrų. Daugiau kaip prieš šimtą metų pradėta dantis balinti naudojant vandenilio peroksidą. Ši medžiaga tebenaudojama ir dabar, kartais pasitelkiama silpnesnė jos forma - karbamido peroksidas.
Kas gali balinti dantis?
Griežtai draudžiama balinti dantis, kurių emalis yra nusidėvėjęs arba tokių kurie yra pažeisti ėduonies. Taip pat nepatartina balinti dantų sergant dantenų uždegimu, periodontitu, taip pat rūkantiems ar alkoholiu piktnaudžiaujantiems pacientams. Reikia atkreipti dėmesį, kad yra žmonių alergiškų balinančioms medžiagoms. Šią procedūrą patariama atidėti nėščioms ar maitinančioms kūdikį, taip asmenins jaunesniems nei 18 metų. Svarbu atidžiai rinktis balinimo metodus žmonėms, sergantiems virškinimo sistemos ligomis.
Būdai ir priemonės
Dantų balinimo procedūrą galima atlikti tiek namuose, tiek odontologijos kabinete. Populiariausi metodai namuose yra dantų balinimas kapomis, dantų pasta, juostelėmis. Odontologo kabinete procedūrai naudojamos stipresnis balinimo gelis, šio poveikis suaktyvinamas specialiu lazeriu ar lempa.
Dantų balinimas kapomis
Kapos gali būti dviejų rūšių standartinės arba pagamintos individualiai. Individualios yra tikslesnės, iš tokių seilės išplauna mažiau balinančių medžiagų taip jų mažiau nuryjama. Visgi, bet kokiu atveju prieš dantų balinimą reikia, kad dantis patikrintų gydytojas.
Atvykus į odontologo kabinetą pagal paciento dantis yra pagaminamos specialios kapos, gydytojos taip pat privalo apmokyti, kaip atlikti dantų balinimą namuose. Paprastai ši procedūra yra gana rutininė, dantų gelis yra įpilamas į kapą, kuri uždedama ant dantų. Balinimo procedūra namuose atliekama iki 14 dienų.
Dantų balinimas dantų pasta
Reikėtų žinoti, kad nė viena balinanti pasta pačio danties nebalina. Dėl per trumpo naudojimo laiko ir silpnos koncentracijos šis procesas tiesiog neįmanomas.
Balinančiose pastose gali būti sodos ir koralų, kurie šveičia dantis. Tokios dantų pastos nebalina jos tik nuo danties paviršiaus pašalina pigmentą ir tokiu būdu pašviesina dantį, tačiau tuo pačiu ir gadina. Po kurio laiko tokiomis pastomis valomi dantys gali tapti jautrūs šalčiui, lietimui, saldžiam ir rūgščiam maistui.
Kitoje balinančių dantų pastų rūšyje galima rasti fermentų sistemų, kurie neleidžia nusėsti pigmentams ant dantų paviršių. Jos nežaloja emalio paviršiaus, bet ir nebalina jo, o tik palaiko danties prigimtinę spalvą.
Dantų balinimas lazeriu
Balinimas lazeriu gali būti atliekamas tik odontologo kabinete. Šiai procedūrai naudojamas didelės koncentracijos gelis ir lazeris. Lazeris sustiprina gelio poveikį. Naudojant šį metodą dantys pabala labai greitai. Visgi didelės koncentracijos balinimo gelis gali sukelti ir stiprius pašalinius pokyčius. Tačiau jei žmogus yra sveikas, šie pokyčiai yra grįžtami ir ilgalaikės žalos nedaro.
Balinimas specialia lempa
Balinimas specialia lempa taip pat atliekamas odontologijos kabinete. Šiai procedūrai naudojamas gelis yra šiek tiek silpnesnės koncentracijos nei balinant lazeriu. Šiuo metodu balinami dantys pabala kiek lėčiau, gali prireikti daugiau nei vienos procedūros.
Kaip dažnai galima balinti dantis?
Teorijoje teigiama, kad balinimo procedūras galima kartoti kas pusę metų. Visgi balinimo metu suminkštėja danties paviršius, plombos, tai gali sukelti dantų patamsėjimą, taigi geriau šias procedūras naudoti kaip galima rečiau. Taip pat reikėtų apriboti dažančių skysčių (arbata, vynas, kava ir pan.) ir maisto produktų vartojimą, nutraukti rūkymą.