Būkite pasiruošę ištarti viso gero baugiems odontologų grąžtams ir kasdieniniams dantų šepetėliams. Dėka dviejų naujų odontologinių išradimų, dantų priežiūra ir taisymas per ateinančius 10 metų gali kardinaliai pasikeisti. Sąvokos odontologijos klinika ir dantų protezavimas gali išnykti. Apie šiuos išradimus ir bus šis straipsnis.
Lydso dantų instituto (Leeds Dental Institute) mokslininkai atrado būdą, kaip nukopijuoti natūralų dantų formavimosi ir augimo procesą, atradimas leidžia dantims patiems save „pataisyti“. Antrasis atradimas taip pat sukurtas tame pačiame institute, tai specialus burnos skystis, nužudantis kenksmingas bakterijas, ardančias dantų emalį saulei pasiekus burną.
Atradėjai tikisi, kad prevencinis skystis rinką pasieks per artimiausius trejus metus, o štai savaime besitaisantys dantys vartotojams gali tapti prieinami po penkerių metų.
Dantų taisymas be grąžto yra paremtas naujo proteino atradimu, kuris užtaiso atsiradusius mikro pažeidimus dantų emalyje. Ši medžiaga yra tarsi pastoliai statybos procese, dėka jos yra pritraukiami mineralai, kurie padeda suformuoti emalį, taisymo procesui naudojamos tos pačios dalelės, kurias naudoja ir mūsų kūnas, formuodamas dantis. Ši medžiaga gali būti užtepama ant dantų ankstyvosiose skylių atsiradimo stadijose, kai ėduonis dar nėra išplitęs.
„Aš negaliu pakęsti dantų grąžto garso, kaip bebūtų keista su manimi sutinka ir nemaža dalis žmonių, kuriems vien tik šių prietaisų garsas sukelia didžiulę baimę. Dėl to mes nusprendėme ištirti ankstyvąją ėduonies atsiradimo stadiją“, Britanijos laikraščiui teigė tyrimo grupės vadovė, profesorė Jennifer Kirkham.
Iš tiesų šis gydymas gali būti naudojamas užtaisyti ir mažas skylutes dentine, dėl kurių jaučiamas dantų skausmas esant šalčiui ar karščiui. Kaip bebūtų, prieš tai šis proteinas turi būti patikrintas ar atitinka visus saugumo reikalavimus, juk ši medžiaga yra visai nauja. Tyrimų grupės vadovė profesorė Kirkham tikisi, kad saugumo bandymai bus pradėti per ateinančius metus, o po penkerių metų ši medžiaga galėtų būti pristatyta visuomeniniam naudojimui. „Mes tikime, kad ši medžiaga sukels perversmą odontologijos pasaulyje, tai mūsų dantų ateitis“, teigė profesorė.
Kitas instituto išradimas, dantų skystis, veikiamas šviesos veikia gana paprastu principu. Speciali molekulė įsiskverbia į burnoje esančias bakterijas, saulei apšvietus burnos ertmę ši medžiaga kenksmingas bakterijas sunaikina iš vidaus, šis metodas vadinamas foto dinamine terapija. Šio produkto tyrimų pradžioje tikėtasi medžiagą panaudoti neįgalių žmonių priežiūrai, taip palengvinant dantų valymą, visgi dėl didžiulio patogumo, medžiaga greičiausiai bus pradėta naudoti, kaip pakaitalas dantų pastai. Beje, šiam produktui saugumo reikalavimai bus paprastesni, kadangi procesą vykdanti dalelė, jau dabar yra naudojama maisto pramonėje.
Profesorė Kirkham teigė: „Šios medžiagos dėka galime patobulinti dantų higieną. Mes siekiame supaprastinti dantų valymą“. Visgi tyrimų grupės vadovė yra gana atsargi ir kol kas nedrįsta teigti, kad antrasis išradimas gali pakeisti dantų šepetėlius, nors ir lengvai gali įžvelgti esamą potencialą. Galima pridurti ir tai, kad šio produkto gamybos kaštai kol kas yra labai žemi. Žinoma, naujasis dantų valymo skystis dar turi būti nuodugniai patikrintas su žmonėmis. Beje, profesorės teigimu, naujasis metodas padės gydyti ir burnos ertmės ligas, kurios yra pagrindinė dantų netekimo priežastis.
Taigi per ateinantį dešimtmetį odontologijos rinką gali sukrėsti didžiulis perversmas. Galbūt po dešimties ar dvidešimties metų išnyks dabar įprastos sąvokos dantų protezavimas, valymas ar net dabartinė odontologijos klinika. Taigi dabar belieka laukti naujųjų išradimų.