2012 m. liepos 30 d., pirmadienis

Dantų priežiūra pasaulyje

Dantų balinimas kapomis, lazeriu ar dantų implantai, protezai Lietuvoje prieinami kiekvienam žmogui turinčiam pakankamai lėšų. Visgi pasaulyje vis dar gausu valstybių, kuriose tinkamų odontologų paslaugų negauna begalė gyventojų. Dantų netektis ar gedimus galima sieti tiek su socialinėmis, tiek su ekonominėmis tam tikros visuomenės priežastimis. Šis straipsnis ir bus apie įvairiose pasaulio šalyse gyvenančių žmonių problemas susijusias su dantų priežiūra ir patikėkite šalys yra ne vien 3 – iojo pasaulio atstovės.

Pasaulinės tendencijos

Netgi tokioje šalyje kaip Didžioji Britanija yra skaičiuojama kad nuo pusės iki 75 procentų vaikų ir suaugusiųjų kenčia nuo įvairių dantų ligų. Azijos ir Lotynų Amerikos šalyse dantų gedimai yra dar didesnė problema. O juodajame žemyne Afrikoje iš viso neverta kalbėti apie dantų priežiūrą, ten gyvenantys žmonės neturi tinkamo priėjimo prie fluoro šaltinių, ši medžiaga padeda sustiprinti dantų emalį ir apsisaugoti nuo gedimų.

Kur netenkama daugiausiai dantų?

Ekspertai teigia, kad dantų netekimui priežasčių turi gamtinės sąlygos ir socio - ekonominiai veiksniai. Tam tikrose šalyse dantų netektys svyruoja atitinkamai nuo vyraujančio gyvenimo būdo. Gerai išsivysčiusiose industrinėse šalyse, dantų netekčių skaičius po truputį mažėja, tačiau valstybėse, kuriose senstančių žmonių daugėja, daugėja ir dantų netekčių skaičius. Tačiau svarbu paminėti, kad daugumoje išsivysčiusių šalių pagyvenusiems žmonėms dantų implantai yra lengvai prieinama paslauga. Tačiau trečioje pasaulio šalyse, nors ir esant paklausai, ekonominės žmonių galimybės neleidžia šių įsigyti, o ką jau kalbėti apie tokias prabangos paslaugas, kaip dantų balinimas kapomis.

Sunkumai gydant paprastus dantų gedimus ar netektis

Pagrindinė šių problemų gydymo priežastis yra ta, kad žmonėms ne tik trūksta pinigų ar medžiagų, tačiau nėra išugdoma ir reikiamas kiekis kvalifikuotų specialistų. Sunkiai besiverčiančiose šalyse švietimo sistema labai ribota. Įprasta, kad ir Afrikos žemyne sugedę dantys tiesiog paliekami iki tol, kol iškrenta. Dėl tokių atsitikimų žmonės patiria didžiulius skausmus, o vėliau gali susirgti ir kitomis sunkesnėmis ligomis dėl nesugebėjimo sukramtyti maisto.

Tabakas ir dantų priežiūra

Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse jau senai teigiama, kad tabakas stipriai kenkia dantims (ne tik jų spalvai). Dauguma periodonto ligų sukeliamos būtent dėl tabako gaminių. Taip pat jau dabar yra numatoma, kad besivystančiose šalyse augant rūkančiųjų skaičiui augs ir dantų gedimų procentas susijęs su tabaku. Beje, šie tyrimai nėra atlikti šiltesniuose kraštuose esančiose šalyse, kur rūkymas jau nuo seno yra labai populiarus. Galima spėti, kad neišsivysčiusiose šalyse tabako įtakotas dantų gedimų skaičius jau dabar yra labai didelis.

Be to, tabako gaminiai sukelia ir kitas burnos ertmės ligas. Tai aiškiai pastebima vyrų tarpe, taip pat Azijos regione, kur rūkymas itin populiarus tarp abiejų lyčių. Dantų netekimas yra pagrindinė rūkančių ir kramtančiųjų tabaką problema, po jos seka tabako sukelti vėžiniai susirgimai.

Pasaulinis sprendimas

 

Nors nemaža dalis žmonių išsivysčiusiose šalyse tiesiog sąmoningai pro ausis praleidžią faktą, kad reikia saugoti savo dantis, jie gali sau leisti dantims skirtą pagalbą iš kvalifikuotų specialistų. O štai su ekonominiais sunkumais susiduriančiose šalyse dantų gedimų ir netekimo skaičiai yra kur kas baisesni. Reikėtų tikėtis, kad labiau išsivysčiusios šalys skirs šioms paramos. Visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į jaunų žmonių mokymą, kaip reikia tinkamai prižiūrėti dantis. Vėliau galima pradėti auginti kvalifikuotus specialistus, kurie taptų rimtu pagalbos ramsčiu neturtingų šalių gyventojams. Vis dėlto dantų netektis sukelia ne tik nepatogumą, tačiau ir kitas daug rimtesnes ligas, vedančias lig mirties.

Stomatologija

2012 m. liepos 4 d., trečiadienis

Dantų balinimas - priemonės ir saugumas

Dantų balinimas kapomis, geliais, pasta ar lazeriais per pastarąjį dešimtmetį labai išpopuliarėjo. Tam įtakos turėjo stiprus ekonomikos augimas šio amžiaus pradžioje. Stebėtina, kad išaugus žmonių pajamoms labai didelė dalis šių pinigų buvo panaudota išvaizdos tobulinimui Ši tendencija ypač pastebima Jungtinėse Amerikos Valstijose. Žinoma, pasikeitė ir pati darbo aplinka, padaugėjo stresinių situacijų, dėl ko išaugo kavos ir kitų dantų dažiklių vartojimo kiekiai. Tikriausiai šie pokyčiai turėjo įtakos ir išaugusiems dantų balinimo skaičiams. Visgi mada kartais prasilenkia su sveikata, taigi šiame straipsnyje pabandysiu atsakyti į klausimą ar dantų balinimas yra saugi procedūra?
Balinamoji dantų pasta
Balinančioji dantų pasta yra laikoma vienu geriausių būdų atjauninti šypseną. Nuolatos valant dantis specialia pasta televizijos reklamos teigia, kad bus pasiektas ilgalaikis dantų baltumas. Tačiau reikėtų suprasti, kad šios pastos beveik nebalina dantų. Kaip ir įprastos, balinančiosios daugiau yra prevencinė priemonė prieš dantų gelsvėjimą.
Be to, naudojantys balinančiąsias pastas turėtų būti atsargūs. Kai kurios priemonės savo sudėtyje turi šlifuojančių medžiagų, tokių kaip silicio ar aliuminio oksidai. Pagrindinė šių dantų pastų paslaptis yra tokia, kad sudėtyje esančios abrazyvios dalelės nutrina pageltusį nuo maisto produktų dantų emalį. Tokiu būdu pasiektas dantų baltumas trumpu laikotarpiu gali atrodyti kaip priimtinas sprendimas. Visgi po emalio sluoksniu slepiasi kita medžiaga – dentinas, kurio natūrali spalva yra gelsva. Be to, iki dentino nutrinti dantys gali tapti jautresni šilumai ar šalčiui, taip pat greičiau gesti, trupėti. Taigi ne visos balinančios dantų pastos yra tinkamos jūsų dantims, šiuo klausimu geriausiai konsultuotis su savo odontologu.
Balinančiosios medžiagos
Dažniausiai įvairias balinimui skirtas procedūras, kurių metu yra pasitelkiami tam tikri skysčiai ar kiti mišiniai, atlieka odontologai. Naudojant chemines medžiagas galima pasiekti tikrai gerų rezultatų. Vienas labiausiai paplitusių ingredientų yra vandenilio peroksido tirpalas, kuris gali būti panaudotas keliems skirtingiems dantų balinimo metodams. Pavyzdžiui dantų balinimas kapomis, kuris atliekamas lankantis pas odontologą ir namuose ar dantų balinimas lazeriu vien tik odontologo kabinete.
Žinoma, gera žinia yra ta, kad dantų balinimas pasitelkus chemines medžiagas yra vienas iš efektyviausių ir geriausius rezultatus atnešančių būdų. Visgi šis metodas turi ir neigiamų pusių. Kai kurie specialistai teigia, kad balinant dantis pasitelkus chemines medžiagas platėja dantyse esančios poros, ko pasėkoje gali nutikti daug dalykų. Vienas iš pastebimiausių yra dantų jautrumas šalčiui ar karščiui. Kita neigiama savybė pastebima naudojant chemines medžiagas yra dėmių atsiradimas ant dantų praėjus ilgesniam laiko tarpsniui. Taip pat kartais yra pastebima didesnė skylučių dantyse atsiradimo galimybė. Visgi visi išvardinti atvejai statistiškai yra gana reti ir atsitinka tik išskirtiniais atvejais ar piktnaudžiaujant procedūromis.
Alternatyva dantų balinimui
Nors specialistai laikosi nuomonės, kad dantų balinimas pasitelkus įvairiais priemones nėra toks kenksmingas, kad jo vertėtų atsisakyti, galimas ir kitas natūralesnis būdas padėsiantis išsaugoti dantų baltumą. Žmonių išskiriamos seilės savo sudėtyje ir taip turi medžiagų , kurios padeda stiprinti dantų emalį ir jį šviesinti. Taigi paprasčiausias būdas norint išlaikyti baltą šypseną yra maisto su dažikliais atsisakymas ir nuolatinis dantų valymas. Norintiems drąsiai šypsotis, reikėtų mesti rūkyti, atsisakyti arbatos, kavos, raudono vyno. Geriausiai prenvencinei dantų priežiūrai tinka pasta su kalcio fosfatu, kurios pagalba, taip pat yra stiprinamas emalis.
Taigi nors ir nėra įrodyta, kad dantų balinimas pasitelkus įvairias medžiagas yra kenksmingas, geriausiai tokių būdų išvengti ir nuo mažų dienų pradėti rūpintis savo dantimis.
Patamsėję dantys