Pagal apibrėžimą, odontologijai yra priskiriama dantų, burnos ertmės ir kitų susijusių struktūrų priežiūra, profilaktika ir gydymas. Taigi, dantų valymas, dantų taisymas ir dantų balinimas kapomis priskiriamas odontologijos mokslui. Savaime suprantama, odontologija ir dantų priežiūra vystėsi jau nuo senų laikų. Šiame straipsnyje apžvelgsiu didžiausius šiai medicinos krypčiai priskiriamus atradimus.
Dantų šepetėlis
Pirmieji dantų šepetėliai su šeriais buvo išrasti Kinijoje. Kinai šiuos gamino iš šaltuose kraštuose gyvenusių kiaulių šerių.
Pirmieji, 17 amžiuje, Europoje dantų šepetėlius pristatė prancūzų odontologai. Visgi, masiniai gamybai paruoštus šepetėlius sukūrė aršūs prancūzų priešinikai, anglai. Tai padarė William Addis. O štai Amerikoje pirmasis dantų šepetėlis buvo patentuotas H. N. Wadsworth, 1885 metais, iš karto po to šis įrankis pradėtas masiškai gaminti visoje Amerikoje. Na, o nailoniniai dantų šepetėliai atsirado 1938 metais.
Sunku patikėti, kad tokioje išsivysčiusioje šalyje kaip JAV iki antrojo pasaulinio karo pabaigos dantų valymas nebuvo populiarus, tik po karo grįžę kareiviai armijoje išsiugdytą įprotį įskiepijo savo namiškiams.
Dantų pasta
Dantų pasta buvo naudojama Kinijoje ir Indijoje jau nuo 5000-ųjų metų prieš Kristų. Visgi, moderni dantų pasta pradėta gaminti 19 amžiuje. Vvėliau dantų pasta buvo tobulinta tokia seka:
· dantistas Peabody 1824 metais sugalvojo į šią dėti muilo;
· 1850 metais John Harris į pastos sudėtį įmaišė kreidos;
· 1873 metais Colgate įmonė pradėjo dantų pastos masinę gamybą, ši buvo pakuojama stiklainiuose;
· 1892 metais daktaras Washington Shefield iš Konektikuto dantų pastą supakavo į tūbelę;
· II pasaulinio karo metu muilas dantų pastoje buvo pakeistas emulsikliais, o dar po keleto metų Colgate įmonė pradėjo dėti fluorido.
Dantų siūlas
Dantų siūlas, kaip ir prieš tai minėti išradimai, atsirado dar senovėje. Archeologai dantų krapštukų ir siūlų liekanas atranda dar priešistorinių žmonių palaikuose. Levi Spear Parmly (1790 - 1859) Naujasis Orleanas, Amerika, yra laikomas šiuolaikinio dantų siūlo išradėju. Parmly šio gamybai naudojo šilko siūlus.
1882 metais „Codman and Shurtleft“ įmonė pradėjo masinę nevaškuoto šilko siūlų dantims gamybą. II-ojo pasalinio karo metais daktaras Chares C. Bass šilkinį siūlą pakeitė nailoniniu.
Dantų krapštukas
Šio įrankio pramoninė gamyba pradėta 1872 metais. Silas Noble ir J. P. Cooley užpatentavo pirmąją dantų krapštukų gamybai skirtą mašiną.
Dantų plombos
Skylės dantyse atsiranda dėl dantų emalio dėvėjimosi. Šių užtaisymui naudotos įvairiausios medžiagos: guma, akmens skalda, metalai. Arculanus buvo pirmasis žmogus, 1848 metais pasiūlęs plombuoti dantis specialiai apdirbtu auksu.
Odontologo kėdė
1848 metais Waldo Hanchett užpatentavo pirmąją odontologo kėdę.
Odontologinis grąžtas
1875 metais, sausio 26 dieną, George Green užpatentavo pirmąjį elektrinį dantų taisymui skirtą gražtą.
Dirbtiniai dantys
Dirbtiniai dantys pradėti naudoti 700 metais prieš Kristų. Visuomenėje priimta nuomonė, kad Etruskai pirmieji sumodeliavo dirbtinius dantis iš dramblio kaulo, kurie montavosi ant auksinių tiltų. Visgi, ne tokie pažangūs dirbtiniai dantys buvo randami ir Pietų Amerikoje bei Egipte.
Novokainas
Istorijai yra žinoma, kad per dantų operacijas skausmo malšinimui 2700 metų prieš Kristų kinai naudojo akupunktūrą. Pirmuoju mūsų laikų anestetiku tapo kokainas. Šį narkotiką 1884 metais pristatė Carl Koller. Dėl šalutinio kokaino sukeliamo poveikio - priklausomybės, chemikai pradėjo tyrimus, siekiant surasti kitą, ne tokį kenksmingą anestetiką. 1905 metais Alfred Einkon pristatė Novokainą, kuris naudojamas iki šiol.
Dantų balinimas kapomis
Pirmieji dantų balinimo atvejai datuojamai dar 3000 metais prieš Kristų, naudojant šlapimą ir kitus šarmus. Visgi, šiuolaikinis dantų balinimas kapomis išpopuliarėjo devintajame ir dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą