2013 m. liepos 21 d., sekmadienis

Plačiau apie dantų protezavimą

Kiekvienas žmogus siekia atrodyti nepriekaištingai tiek išore, tiek vidumi. Žiūrint filmus ar reklaminius intarpus dažnai matome žmones besišypsančius nepriekaištinga šypsena ir neretai pagalvojame: „Juk ir aš norėčiau tokios šypsenos.“ Gyvenime daug ko pasitaiko – ligų ar nelaimingų atsitikimų kurių metu netenkame vieno ar kelių dantų. Ką daryti netekus danties? Kaip atstatyti gražią, nepažeistą šypseną? Paprasta – dantų protezavimas yra patogi išeitis.
Dantų protezavimas – kas tai?
Visų pirma, nereikia bijoti žodžio protezavimas. Šiais laikais dantų protezavimas pažengė stipriai į priekį nuo tų laikų, kuomet protezavimu buvo vadinama nuimama plokštelė, vainikėlis ar metaliniai tiltai. Žinoma, nuėjus pas stomatologą aštuoniolikmetei ir gavus patarimą protezuoti dantis – gali kilti nerimo jausmas. Aštuoniolikos metų ir jau su protezais?
Dantų protezavimas – neturi asocijuotis tik su senatve. Protezavimas apima labai daug danties atstatymo būdų:
  • Mikroprotezavimas (išsaugoma daugiausiai danties audinio);
  • veneringai (arba kitaip laminatės);
  • vainikėliai;
  • tiltai;
  • protezai ant implantų;
  • išimami protezai.
Šiam gydymui naudojamos geriausios medžiagos, kurios savo savybėmis nekinta, nesidėvi, yra atsparios lūžiams (lyginant su plombinėmis medžiagomis).
Trumpai tariant, dantų protezavimas, tai pažeistų dantų bei jų formos, spalvos, struktūros atstatymas atliekamas profesionalo. Danties restauracijos yra labai patvarios ir ilgaamžiškos, todėl jei dantis nuskilo/nulūžo, nėra danties ar atsiradus kitam danties defektui galima sėkmingai juos atstatyti vainikėliais, tiltais ar implantais. Dantų protezavimas yra atliekamas ir dėl kosmetinių priežasčių bei dėl praktiškumo. Protezavimu siekiama suteikti estetinę išvaizdą, pagerinti kramtymo funkciją ir netgi pašalinti (jei yra) atsiradusius kalbos sutrikimus dėl pažeistų dantų.
Dantų protezavimo nauda:
  • geresnis kramtymo efektyvumas (nuskilus dančiui ar jo netekus kramtymo efektyvumas sumažėja: dantis gali tapti skausmingu, erzinamos dantenos);
  • geresnė estetinė išvaizda (estetinis dantų protezavimas padeda atkurti danties spalvą, skaidrumą, formą bei individualius danties bruožus);
  • geresnės fonetinės galimybės (netekus danties gali pablogėti artikuliacija, o atstačius dantį – atsistatys ir kalbos sutrikimai);
  • geresnė socialinė integracija (žmogus drąsiau ir daugiau bendrauja su aplinkiniais žmonėmis);
  • pasitikėjimas savimi.
Dantų protezų tipai:
  • fiksuoti protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai ir tiltai) – fiksuojami prie natūralių/sveikų dantų. Jie suteikia gerą estetinę išvaizdą bei pagerina kramtymo efektyvumą;
  • išimami daliniai protezai – skirti pacientams, netekusiems keleto dantų (viršutiniame ar apatiniame žandikaulyje). Šių protezų estetinė išvaizda yra pakankamai gera, bet protezų stabilumas yra silpnesnis, todėl ir žandikaulio kaulas dėvisi greičiau;
  • išimami pilni protezai – šie protezai yra skirti pacientams visiškai netekusiems dantų apatiniame ar/ir viršutiniame žandikaulyje. Išimami protezai taip pat gali būti fiksuojami ir ant implantų (Protezai ant implantų gali būti ne tik cementuojami, bet ir prisukami, tam, kad reikalui esant būtų galima be vargo protezą nuimti, ko su cementuojamu protezu padaryti nepavyktų).
  • Mikroprotezavimas?
    Vis dažniau jauni žmonės besirūpinantys dantimis, renkasi dantų protezavimą estetiniais tikslais. Jaunų žmonių dantys yra ne taip stipriai pažeisti, todėl ir protezuoti reikia mažiau. Tokiais atvejais, mikroprotezavimas yra geriausia išeitis. Mikroprotezai yra skirti prarastų kietųjų dantų audinių atstatymui bei yra vizualiai mažiau pastebimi.
    Mikroprotezavimas:
    • porceliano laminatės;
    • įklotai, užklotai (beveik tos pačios plombos, tik pagamintos pagal atspaudą, nuimtą nuo protezavimui ruošiamų dantų).
    Visos dantų restauracijos yra gaminamos iš tam tikros, ypatingai tvirtos ir estetiškos keramikos kuri yra artima natūralaus danties struktūrai.
    Mikroprotezavimo privalumai:
    • visiškai išsaugomi danties kietieji audiniai;
    • estetiškumas (danties spalva ir blizgesys laikui bėgant nepakinta);
    • atsparumas lūžiams (lyginant su kitomis keramikos rūšimis);
    • trumpas gydymo laikotarpis.

2013 m. vasario 28 d., ketvirtadienis

Klausimai - atsakymai: dantų implantai

Pastaruoju metu dantų implantai tampa vienu populiariausių sprendimų netekus danties. Implantacijos procedūra nėra sudėtinga, o pacientas su dirbtiniu dantimi gali jaustis lyg su tikru. Šiame straipsnyje pateiksiu dažnai užduodamus klausimus ir atsakymus apie dantų implantus.
Kas įtakoja implantų ilgaamžiškumą?
Implanto ilgaamžiškumas priklauso nuo daugybės faktorių, bet vienas svarbiausių yra žandikaulio kaulo dydis ir kokybė. Kuo kietesnis ir stipresnis kaulas į kurį įstatomas implantas tuo sėkmingesnis yra implanto integravimasis ir ilgaamžiškumas. Antras svarbus faktorius yra specialisto atliekančio operaciją patirtis ir kompetencija. Taip pat gana svarbi detalė yra karūnėlės kokybė. Viršutinė implanto dalis gali greičiau susidėvėti, jei ją spaudžia per didelė jėga.
Kas gali atlikti implantacijos procedūrą?
Odontologas, pabaigęs specialų dantų implantacijos kursą, gali atlikti šią procedūrą. Visgi yra manoma, kad geriausiai šias procedūras atlieka burnos, žandikaulių ir periodontologijos ekspertai. Žinoma, visada yra patartina pasidomėti specialisto atliekančio procedūrą patirtimi ir klientų atsiliepimais.
Ar dantų implantacija yra nustatyta amžiaus riba?
Dantų implantacija neturi viršutinės amžiaus ribos. Dažnai implantacija yra neįmanoma tuo atveju, jei paciento žandikaulio kaulas yra sunykęs. Implantacijos procedūros nėra atliekamos jaunesniems negu 18 metų paaugliams, kadangi jų žandikaulis vis dar auga.
Ar dantų implantai yra saugūs ir patikimi?
Dantų implantacija yra praktikuojama jau beveik 50 metų. Tai yra saugi ir patikima procedūra. Dažniausiai kylanti grėsmė yra implanto atmetimas. Statistiškai žandikaulio kaulas nepriima implanto 3 – 4 procentams pacientų, visiems dėl skirtingų priežasčių. Visgi atmetimas nėra skausmingas ir yra lengvai pašalinamas. Po 2 – 3 mėnesių pacientui vėl galima implantuoti naują šaknį. Implantai nesukelia jokių šalutinių poveikių ar ligų (alergijų, vėžio ir pan. komplikacijų).
Kaip dažnai turėčiau lankytis pas odontologą implanto patikrai?
Danties implanto ilgaamžiškumas priklauso nuo paciento gebėjimo šį prižiūrėti. Rekomenduojama, kas 4 – 6 mėnesius lankytis patikrai odontologijos klinikoje, taip pat kartais patariama atlikti dantų higienos procedūrą.
Ar danties implanto įstatymas yra skausminga procedūra?
Ne. Implantacijos metu pacientui atliekama vietinė nėjautra. Po operacijos galimas trumpalaikis skausmas, odontologas gali išrašyti lengvų nuskausminamųjų padedančių iškęsti nemalonų pojūtį pirmosiomis dienomis.
Kada galima pradėti dirbti atlikus danties implantacijos procedūrą?
Pacientas į darbą gali vykti jau kitą dieną po nesudėtingos operacijos.
Kokie yra dantų implantų privalumai?
Dantų implantai yra vertinami dėl:
• Patrauklios išvaizdos;
• Sugrąžinamo pasitikėjimo pacientams;
• Pagalbos užtikrinant sveiką gyvenimo būdą;
• Kalbėsenos nežalojimo;
• Kramtymo funkcijos atsatymo;
• Patogumo.
Kaip veikia danties implantas?
Implantas pakeičia natūralų dantį ir išvaizda visai nesiskiria nuo tikrojo. Netikras dantis įstatomas į tą pačią vietą, kur buvo tikrasis. Implantas susideda iš dirbtinės, dažniausiai titaninės, šaknies ir viršutinės dalies – karūnėlės.Operacijos metu įstačius dirbtinę šaknį šiai duodama laiko įaugti į žandikaulio kaulą, po kurio laiko pacientas vėl turi apsilankyti odontologijos kabinete, kad jam būtų uždėta karūnėlė.
Dantų implantai yra viena naujausių metodikų, naudojamų odontologijoje, netekus natūralių dantų. Taip pat reikėtų žinoti, kad tai gana brangi investicija, tačiau ilgaamžė. Paprastai dantų implantams yra teikiama garantija iki gyvenimo galo, tad iškilus komplikacijoms įmanoma pasikeisti implantą. Be to, svarbu suprasti, kad implantas reikalaus tiek pat ar net daugiau dėmesio nei tikras dantis. Taigi svarbiausia tinkamai prižiūrėti dantis, kad neprireiktų jokio gydymo iki vėlyvos senatvės, bet visgi jei jau nutiko nelaimė, dantų implantai yra vieni tobuliausių odontologijos sprendimų netekus danties.
dantu implantai

2013 m. sausio 17 d., ketvirtadienis

Keletas klaidingų faktų apie dantų priežiūrą

Dažnai nežinodami tikime žmonių kalbomis, internete perskaitytais faktais. Šiame straipsnyje pateiksime 10 mitų apie dantis, kuriais nereikėtų tikėti.
Po dantų valymo būtina skalauti burną. Tikriausias mitas. Burnos skalavimas specialiais skysčiais sumažina dantų pastos poveikį. Skalavimas nuo dantų paviršiaus pašalina fluoro likučius ir valymo efektyvumas sumažėja. Patariama burną skalauti tuo metu kai nevalote dantų.
Aspirino laikymas ant danties sumažina skausmą. Teiginys klaidingas. Išgėrus aspirino danties skausmas tikrai sumažėja, tačiau laikant šį vaistą ant danties ar šalia jo, sudirginamas dantenų audinys ar gomurys ir taip tik dar labiau pakenkiama sau.
Neprivalu dantų valyti siūlu, jei burną skalaujame skalavimo skysčiu. Tikriausia netiesa! Dauguma burnos skalavimo skysčių apsaugo dantis nuo bakterijų, bet negali pasiekti visų dantų vietų. Būtent valymas dantų šepetėliu ir siūlu pasiekia sunkiausiai prieinamas dantų vietas.
Kraujuojant dantenoms privalu nustoti valyti dantis. Kraujuojančios dantenos yra pats tikriausiais ženklas rodantis, kad privalu apsilankyti pas odontologą. Dažnai tokie atvejai parodo, kad pacientas netinkamai valo dantis kartais palikdamas nevalytų vietų. Žinoma, negalima taip teigti vienpusiškai, tik specialistas gali pasakyti tikrąją priežastį, retesniais atvejais žmogų gali kankinti dantenų ligos.
Dantis su plomba nereikalauja tolimesnio gydymo. Tinkamai prižiūrimos dantų plombos tarnauja ilgą laiko periodą, tačiau nepastebėjus plombos pažeidimų dažnais atvejais pacientams prireikia nervo kanalo gydymo ar net retesniais atvejais danties traukimo, ko pasėkoje tolimesnis gydymas būna specializuotas dantų protezavimas. Taigi įsidėjus plombą reikia ją tinkamai prižiūrėti, o po kurio laiko teks ją pasikeisti.
Vaikai pas odontologus neprivalo lankytis iki pieninių dantų iškritimo. Paskutiniu metu odontologai rekomenduoja, kad vienerių metų vaikui reikėtų patikrinti augančius priekinius dantis, taip pat kabinete yra pasiūlomas tinkamas dantų priežiūros planas.
Dantis būtina valyti iškarto po valgio. Ši klaida yra gana dažnai. Cukrus esantis maiste pavirsta rūgštimi. Rūgštis suminkština emalio sluoksnį saugantį žmogaus dantis. Specialistai paskutiniu metu teigia, kad šis sukietėja per 40 – 50 minučių nuo valgio, būtent tada yra sveikiausia valyti dantis. Valant ankščiau ilgame laiko periode emalio sluoksnis susidėvi, ko pasėkoje dantys gali pasidaryti jautrūs šalčiui ir šilumai.
Norint balinti dantis yra saugu naudoti sodą. Soda stipriai kenkia dantims, naikina emalį. Kai kurie specialistai atsiradus dėmėms ant dantų siūlo naudoti balinančias pastas. Deja, šios taip pat savo sudėtyje turi abrazyvių dalelių, kurios gali pakenkti. Tinkamiausią sprendimą, kaip ir visada, gali pasiūlyti srities specialistas: odontologas ar burnos higienistas.
Kol man neskauda dantų aš neprivalau eiti pas odontologą. Vienas rimčiausių mitų šiame sąraše. Reguliarūs dantų patikrinimai yra labai svarbūs ir padedantys užtikrinti tinkamą dantų priežiūrą. Ankstyvieji dantų gedimai gali neturėti jokių simptomų. Dantenų ligos gali privesti iki žandikaulio kaulo mažėjimo ir dantų netekties, tokia liga yra gana sunkiai pastebima. Taigi pusmetiniai apsilankymai pas odontologus yra privalomi, net nejaučiant skausmo. Tai pati tikriausia dantų protezavimo prevencija.
Dantų balinimas kapomis yra labai kenksmingas. Netiesa. Modernios dantų balinimo procedūros atliekamos profesionalų labai minimaliai kenkia dantims. Netinkamai atliktas dantų balinimas gali padidinti dantų jautrumą ar pažeisti dantenas. Kai kuriais atvejais ši procedūra yra negalima: esant su emaliu susijusioms problemos arba dideliam jautrumui. Tinkamai atlikti dantų balinimą gali tik srities specialistas.
Straipsnio šaltinis: www.skraidenta.lt
Dantų apžiūra