2013 m. liepos 21 d., sekmadienis

Plačiau apie dantų protezavimą

Kiekvienas žmogus siekia atrodyti nepriekaištingai tiek išore, tiek vidumi. Žiūrint filmus ar reklaminius intarpus dažnai matome žmones besišypsančius nepriekaištinga šypsena ir neretai pagalvojame: „Juk ir aš norėčiau tokios šypsenos.“ Gyvenime daug ko pasitaiko – ligų ar nelaimingų atsitikimų kurių metu netenkame vieno ar kelių dantų. Ką daryti netekus danties? Kaip atstatyti gražią, nepažeistą šypseną? Paprasta – dantų protezavimas yra patogi išeitis.
Dantų protezavimas – kas tai?
Visų pirma, nereikia bijoti žodžio protezavimas. Šiais laikais dantų protezavimas pažengė stipriai į priekį nuo tų laikų, kuomet protezavimu buvo vadinama nuimama plokštelė, vainikėlis ar metaliniai tiltai. Žinoma, nuėjus pas stomatologą aštuoniolikmetei ir gavus patarimą protezuoti dantis – gali kilti nerimo jausmas. Aštuoniolikos metų ir jau su protezais?
Dantų protezavimas – neturi asocijuotis tik su senatve. Protezavimas apima labai daug danties atstatymo būdų:
  • Mikroprotezavimas (išsaugoma daugiausiai danties audinio);
  • veneringai (arba kitaip laminatės);
  • vainikėliai;
  • tiltai;
  • protezai ant implantų;
  • išimami protezai.
Šiam gydymui naudojamos geriausios medžiagos, kurios savo savybėmis nekinta, nesidėvi, yra atsparios lūžiams (lyginant su plombinėmis medžiagomis).
Trumpai tariant, dantų protezavimas, tai pažeistų dantų bei jų formos, spalvos, struktūros atstatymas atliekamas profesionalo. Danties restauracijos yra labai patvarios ir ilgaamžiškos, todėl jei dantis nuskilo/nulūžo, nėra danties ar atsiradus kitam danties defektui galima sėkmingai juos atstatyti vainikėliais, tiltais ar implantais. Dantų protezavimas yra atliekamas ir dėl kosmetinių priežasčių bei dėl praktiškumo. Protezavimu siekiama suteikti estetinę išvaizdą, pagerinti kramtymo funkciją ir netgi pašalinti (jei yra) atsiradusius kalbos sutrikimus dėl pažeistų dantų.
Dantų protezavimo nauda:
  • geresnis kramtymo efektyvumas (nuskilus dančiui ar jo netekus kramtymo efektyvumas sumažėja: dantis gali tapti skausmingu, erzinamos dantenos);
  • geresnė estetinė išvaizda (estetinis dantų protezavimas padeda atkurti danties spalvą, skaidrumą, formą bei individualius danties bruožus);
  • geresnės fonetinės galimybės (netekus danties gali pablogėti artikuliacija, o atstačius dantį – atsistatys ir kalbos sutrikimai);
  • geresnė socialinė integracija (žmogus drąsiau ir daugiau bendrauja su aplinkiniais žmonėmis);
  • pasitikėjimas savimi.
Dantų protezų tipai:
  • fiksuoti protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai ir tiltai) – fiksuojami prie natūralių/sveikų dantų. Jie suteikia gerą estetinę išvaizdą bei pagerina kramtymo efektyvumą;
  • išimami daliniai protezai – skirti pacientams, netekusiems keleto dantų (viršutiniame ar apatiniame žandikaulyje). Šių protezų estetinė išvaizda yra pakankamai gera, bet protezų stabilumas yra silpnesnis, todėl ir žandikaulio kaulas dėvisi greičiau;
  • išimami pilni protezai – šie protezai yra skirti pacientams visiškai netekusiems dantų apatiniame ar/ir viršutiniame žandikaulyje. Išimami protezai taip pat gali būti fiksuojami ir ant implantų (Protezai ant implantų gali būti ne tik cementuojami, bet ir prisukami, tam, kad reikalui esant būtų galima be vargo protezą nuimti, ko su cementuojamu protezu padaryti nepavyktų).
  • Mikroprotezavimas?
    Vis dažniau jauni žmonės besirūpinantys dantimis, renkasi dantų protezavimą estetiniais tikslais. Jaunų žmonių dantys yra ne taip stipriai pažeisti, todėl ir protezuoti reikia mažiau. Tokiais atvejais, mikroprotezavimas yra geriausia išeitis. Mikroprotezai yra skirti prarastų kietųjų dantų audinių atstatymui bei yra vizualiai mažiau pastebimi.
    Mikroprotezavimas:
    • porceliano laminatės;
    • įklotai, užklotai (beveik tos pačios plombos, tik pagamintos pagal atspaudą, nuimtą nuo protezavimui ruošiamų dantų).
    Visos dantų restauracijos yra gaminamos iš tam tikros, ypatingai tvirtos ir estetiškos keramikos kuri yra artima natūralaus danties struktūrai.
    Mikroprotezavimo privalumai:
    • visiškai išsaugomi danties kietieji audiniai;
    • estetiškumas (danties spalva ir blizgesys laikui bėgant nepakinta);
    • atsparumas lūžiams (lyginant su kitomis keramikos rūšimis);
    • trumpas gydymo laikotarpis.

7 komentarai:

  1. Autorius pašalino šį komentarą.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Tai visgi, kokios tos protezavimo kainos? Ar visada protezavimas yra kompensuojamas, kaip yra jauniems žmonėms šiuo klausimu? Straipsnyje radau labai daug naudingos informacijos, tačiau neteko skaityti apie piniginį klausimą - kainas apskritai. Būtų labai naudinga!

    AtsakytiPanaikinti
  3. Naudingas turinys tik tikrai trūksta konkrečios dantų protezavimo Vilniuje bei kituose miestuose kainos. Su nekantrumu lauksiu straipsnio papildymo.

    AtsakytiPanaikinti
  4. Daug kas pamiršta, kad prieš dantų protezavimą reikia pasiruošti - atlikti burnos higieną, įsukti implantus. Kartais reikalingas ir kaulo priauginimas, jeigu tikras žmogaus kaulas yra nudilęs. Tada nėra kaip įsriegti varžtelio ir nebus kaip pritvirtinti dirbtinių dantų

    AtsakytiPanaikinti
  5. Ieškau kas užsiima dantų protezavimu Klaipėdoje. Daug skaičiau apie dantų protezus, kaip juos reikia pasirinkti, į ką atkreipti dėmesį. Žodžiu, reikia salės pagalbos dėl gerų odontologų Klaipėdoje :)

    AtsakytiPanaikinti
  6. O man būtų įdomu sužinoti apie dantų protezus Vilniuje. Į ką reikia atkreipti dėmesį, kai rinksiuosi odontologų kliniką. Jau žiūrėjau internete Sosklinika svetainę. Panašu, kad klinika dirba su kokybiškais dantų protezais.

    AtsakytiPanaikinti