2011 m. gruodžio 9 d., penktadienis
Kaip įstatomi dantų implantai
Prieš įstatydamas implantą, chirurgas padaro mažytę įpjovą jūsų dantenose, kad atverti kaulą. Tuomet išgręžiama skylutė, į kurią bus įstatomas implantas. Didelė tikimybė, kad chirurgas padarys rentgeno spindulių nuotrauką, kad įsitikinti, jog implantas yra toje vietoje, kurioje ir turi būti. Įstačius implantą, chirurgas atsargiai susiųs jūsų dantenas aplink implantą.
Laikas, kurio prireiks, kol bus atlikta įstatymo procedūra priklauso nuo:
· Implantų skaičiaus (kiek jų bus įstatoma);
· Ar jums reikės keisti danties audinius ar ne.
Dažniausiai vienas danties implantas pakeičiamas per vieną valandą. Taigi, jeigu pavyzdžiui jums bus įstatomi trys dantų implantai, tai truks apie 3 valandas. Dažnais atvejais pacientai jaučia šiokį tokį skausmą po dantų implantų įstatymo procedūros. Jaučiamas diskomfortas dažniausiai priklauso nuo konkretaus žmogaus, tačiau daugelis pacientų teigia, kad skausmas yra gan švelnus.
Jeigu dantų implantai yra įtstatinėjami jūsų burnos priekyje, tuomet tikriausiai jūsų dantistas įdės laikiną dantų protezą ar tiltą, kad jums nereikėtų būti visai be dantų. Jūsų gydytojas turėtų tai aptarti asmeniškai su jumis prieš atlikdamas operaciją.
Po operacijos chirurgai dažniausiai išrašo antibiotikų ar kitų skausmą malšinančių vaistų. Taip pat gausite instrukciją, kurios privaloma laikytis. Į instrukciją įeina:
· Nespjaudykite, nečiulpkite šiaudelio ir nerūkykite. Tai gali sudaryti kraujo krešulius jūsų burnoje ir gijimo procesas užtruks daug ilgiau.
· Valgykite tik minkštą, neaštrų maistą, stenkitės kramtyti atsargiai, kad nepažeisti dantenų.
· Artimiausias dvi savaites po operacijos nevalykite dantų implantų srities. Tačiau likusios burnos ertmės dalies valymas yra privalomas. Pasiteiraukite savo chirurgo, kad paskirtų jums specialų antibakterinį skalavimo skystį, kuris padės jūsų burnos ertmei išlikti švariai.
Pas chirugą reikėtų sugrįžti po 7-10 dienų, kad jis galėtų pašalinti siūlus iš siūlių.
Po to, kai dantų implantai yra įstatomi į jūsų žandikaulį, reikia palaukti kelis mėnesius, kol kaulas suauga su implantu. Šis procesas paprastai trunka 3-4 mėnesius apatiniame žandikaulyje ir 5-6 mėnesius viršutiniame žandikaulyje. Šio suaugimo metu implanto galva dažniausiai lieka paslėpta po dantenomis.
Antroji operacija
Po to, kai implantas suaugo su kaulu, jūs esate pasirengę antrajai operacijai. Jos metu chirurgas jums padaro vietinę nejautrą. Po to padaro mažą įpjovą jūsų dantenose. Padarius šią įpjovą yra atidengiamas danties implanto pagrindas. Atvėręs danties implantą chirugas nuims apsauginį sraigtą ir vietoj jo uždės metalinę gydomąją kepurėlę. Gydomoji kepurėlė atrodo kaip mažas geležinis cilindras, kuris yra virš jūsų dantenų, kaip tik ten, kur bus jūsų dantis. Ji išlaiko erdvę aplink implantą, kad dantenos sugytų kaip įmanomą teisingiau.
Labai retai, tačiau kartais nutinka, kad implantas nesuauga tinkamai su kaulu. Tokiais atvejais jūsų odontologas tikriausiai:
· Pašalins implantą ir iš karto jį pakeis kitu, šiek tiek platesniu.
· Pašalins imaplantą ir leis tai sričiai gyti keletą mėnesių, kol bandys antrąjį kartą įstatyti implantą.
Kai kurie odontologai dabar naudoja per vieną kartą įstatomą implantus. Tokio tipo dantų implantai yra įstatomi į žandikaulį ir lieka atverti burnos ertmėje, kad nereikėtų antros operacijos.
Atstatymas
Dažniausiai po atliktos antrosios operacijos jums reikės 2-3 savaites lankytia pas savo odontologą arba pas protezuotoją, kad pradėti karūnėlės, tilto ar dantų protezo įstatymo procedūrą.
Galimos operacijos komplikacijos
Kiekviena operacija gali turėti tam tikrų komplikacijų. Problemos, kurios gali nutikti po dantų implantų operacijos:
· Kraujavimas
· Infekcija
· Nervų pažeidimas, sinusai ar nosies pertvaros pažeidimai.
2011 m. lapkričio 21 d., pirmadienis
Kodėl mes bijome odontologų?
Turbūt viena iš to priežasčių - dantistų asocijavimas su skausmu. Juk nedaugeliui yra pasisekę taisant dantį nepajusti skausmo. Dėl to didelė dalis žmonių, o ypač vaikų, šios profesijos žmones savo pasąmonėje piešia kaip kankintojus. Ypač jautriems odontologų kabinetų lankytojams pašiurpsta oda tik išgirdus grąžto garsą ar užuodus vaistų kvapą. Nepaisant besivystančių technologijų: geresnių nuskausminamųjų, modernios įrangos, daugelis žmonių tebebijo dantistų.
Yra keletas šios baimės priežasčių. Visų pirma jau minėta odontologų baimė atsiradusi vaikystėje. Vaikai turi itin stiprų savisaugos instinktą ir tik patekę į nežinomą aplinką, odontologo kėdę, vaikas pasąmonėje susikuria odontologo–kankintojo įvaizdį. Kita priežastis taip pat psichologinė. Specialistams atliekant tokias procedūras kaip dantų protezavimas, visas procesas yra dalinai jaučiamas ir matomas. Pacientams retai atliekama narkozė, o juk tokios procedūros metu galima matyti savo kraują, kas tikrai nėra malonu. Na ir kaip jau minėjau, nuolatos patiriamas nors ir nestiprus skausmas taip pat turi didžiulės įtakos baimės atsiradimui.
Įdomu tai, kad kovojant su dantistų baime Didžiojoje Britanijoje yra sukurtas tinklalapis (www.dentalfearcentral.org).
Antra vertus mus gali nustebinti Jungtinėse Amerikos Valstijose atliktų tyrimų duomenys:
· 1997 metais Gallup kompanijos apklausoje odontologo profesija užėmė penktąją vietą pagal žmonių pasitikėjimą.
· Kitoje tos pačios kompanijos apklausoje aukštu balu buvo įvertintas odontologų rūpestis ir asmeninis bendravimo lygis su klientu.
· Taip pat yra nustatyta, kad 83 procentai amerikiečių lieka patenkinti po apsilankymo pas dantistus.
Gana įdomūs faktai iš dalies paneigiantys žmonių baimę odontologams. Visgi šį reiškinį galima paaiškinti tuo, kad didelė dalis suaugusių žmonių susitaiko su apsilankymo pas odontologą būtinybe. Taip pat ir patys specialistai per pastaruosius dešimtmečius pradėjo skirti didesnį dėmesį asmeniniam bendravimui su klientu, kuris padeda sumažinti baimės jausmą, tokiu būdu net dantų protezavimas tampa ne tokia baisia procedūra. Juk išties šios profesijos žmonės tiesiog stengiasi mums padėti.
2011 m. lapkričio 10 d., ketvirtadienis
Kaip sumažinti breketų keliamą skausmą?
Užsidėjus breketus patartina skalauti burną vandenilio peroksido tirpalu. Šis padės pagreitinti burnoje atsivėrusių žaizdelių gijimą. Puodelyje sumaišykite vieną dalį vandenilio peroksido su viena dalimi vandens. Skalaukite burną 30 sekundžių, jokios būdais neprarykite tirpalo. Vandenilio peroksidą lengvai galite įsigyti artimiausioje vaistinėje.
Antras būdas palengvinantis skausmą yra ortodontinis vaškas. Jo galite įsigyti pas dantistą arba daugumoje vaistinių. Naudojant šią priemonę breketai tose vietose, kuriose trinasi į jūsų burnos audinius yra ištepami vašku. Tokiu būdu sumažinama metalo trintis į jūsų burnos audinius.
Trečia, įsigykite vaistų mažinančių skausmą. Patartina įsigyti nestipraus poveikio, du skirtingus preparatus. Vienas tokių galėtų būti „Ibuprofen“. Pasibaigus vieno poveikiui gerti kitą ir taip kartoti kol skausmas liausis.
Ketvirta, galite įsikasti į sušaldytą kramtuką. Šaldomų kramtukų galite įsigyti žaislų parduotuvėse ar vaistinėse. Įsigiję kramtuką įdėkite į šaldytuvą. Po valandos galite jį įsidėti į burną ir taip palengvinti skausmą.
Penkta galite naudoti specialų tepalą aptirpdantį dantenas, jei skausmas nesiliauja. Galima naudoti Orajel ar Abesol ženklų preparatą. Užsitepkite gelį ant piršto ir ištrinkite skaudančias vietas. Neskalaukite vandeniu. Burnoje jausite aptirpimą, paprastai gelio veikimas greitai baigiasi taigi procedūrą galite kartoti. Taip pat laikykitės instrukcijų, kurios būna įdėtos pakuotėje su vaistu.
Jei skausmas tampa nebepakeliamas apsilankykite pas savo dantistą. Kartais gaminant breketus įvyksta klaidų. Šie gali būti per dideli arba per stipriai suveržti, dėl ko jūs negalite normaliai valgyti ar net miegoti. Kitu atveju dantistas gali išrašyti receptinius nuskausminamuosius, kurie padės ištverti pirmąsias dienas.
Breketai jūsų burnoje yra svetimkūnis, kuris padeda pagrąžinti natūralią dantų liniją, taigi reikėtų žinoti, kad skausmo išvengti jums nepavyks. Vis dėlto jį įmanoma sumažinti. Pabaigai prisiminkime seną gerą posakį: grožis reikalauja aukų.
2011 m. spalio 27 d., ketvirtadienis
Kabių istorija: pirmoji dalis
Pirmosios kabės ir breketai rasti senovės Egipto kapavietėse. Mumijų burnose aptikti metalinėmis juostomis apvynioti dantys, prie juostų pritvirtinta geležinė styga. Amerikos ortodontų asociacija pripažino, kad šis prietaisas greičiausiai yra dabartinių kabių protėvis.
Vėliau 400 – 500 metais prieš Kristų Graikijai išgyvenant aukso amžių, šios šalies filosofai Hipokratas ir Aristotelis savo metraščiuose aprašė įvairiausias dantų ligas ir jų gydymo būdus. Tuose aprašymuose taip pat yra minimas dantų tiesinimas naudojant to meto kabes. Šie prietaisai taip pat rasti Etruskų (Romiečių protėviai) vėliau Romos piliečių kapavietėse. Taigi senovės civilizacijų gyventojai neįtikėtinai kruopščiai rūpinosi gražia šypsena.
Beje, kalbant apie senovės civilizacijas įdomu dar ir tai, kad Kristaus amžininkas Aurelijus Kornelijus Celsus pirmasis labai tiksliai aprašė kreivų dantų ir tarpelių tarp jų gydymą, naudojant kabes. Nepaisant pasisekusių eksperimentų, dėl nežinomų priežasčių, jo pasiūlyti metodai nepaplito didingoje imperijoje. Vėliau Romą užkariavus šiaurės gentims atėjo tamsieji viduramžiai, kurių metu buvo labiau saugomasi maro nei rūpinamasi dantimis.
Iki 18 amžiaus odontologinės operacijos dažniausiai buvo atliekamos kirpyklose. Tuo laikotarpiu skaudančių dantų problemos buvo sprendžiamos pasitelkiant kraujo nuleidimą, jei ši procedūra nepadėdavo sugedęs arba kreivai nuaugęs dantis tiesiog būdavo ištraukiamas. Akivaizdu, kad viduramžiais kabės ir breketai būtų išgelbėję ne vieną dantuką.
Pagaliau 1728 metais prancūzų dantistas Pjeras Fauchard išleido knygą „The Surgeon Dentist“ (liet. Chirurginė odontologija), kurioje paskyrė visą skyrių dantų tiesinimui. Fauchard naudojo pasagos formos prietaisą vadintą „Bandeau“ iš tauriųjų metalų, kuris padėjo ne vienam pacientui. Šis odontologas yra vienas pirmųjų mūsų laikų odontologų pradėjusių skirti dėmesį kandžio problemų turinčių pacientų gydymui. Vėliau sekė dar vienas svarbus išradimas padėjęs gydyti netaisyklingą sukandimą, bet apie tai kitame straipsnyje.
2011 m. spalio 19 d., trečiadienis
Dantų implantai:pliusai ir minusai
Dantų implantavimo procedūra
Dantų implantai, tai žmogaus rankų kūrinys, danties pakaitalas, dažniausiai pagamintas iš porceliano. Danties implantavimo procedūra susideda iš dviejų etapų. Visų pirma į žandikaulį yra įstatoma titaninis varžtelis, kuris atstoja danties šaknį. Antra prie šio yra pritvirtinamas protezas, netikras dantis. Galima paminėti ir tai, kad titaninis varžtelis yra amžinas, tačiau viršutinę dalį gali reikėti pakeisti po 10 – 15 metų.
Pliusai
Dantų implantai atstatys jūsų jaunatvišką šypseną. Taip pat danties netekimo atveju implantas gali padėti sustabdyti žandikaulio nykimo procesą bei palengvinti maisto kramtymą. Na, o gerai sukramtytas maistas padės jums apsisaugoti nuo skrandžio problemų, tokių kaip opa ir t.t. Galima pridurti, kad dantų implantai tinkami ir tuomet, kai jums trūksta vieno, kelių dantų ar net visų.
Minusai
Norint įsistatyti dantų implantus jums reikės ne vieno apsilankymo pas dantistą, tai gana ilgas procesas. Taip pat ir brangus. Be to, pasitaikius komplikacijoms pacientui pas odontologą gali tektis lankytis net kelerius metus. Trečia, tai gana skausmingas procesas, po operacijos žandikaulyje turint svetimkūnį jus gali kankinti skausmai, aišku šią bėdą gali išspręsti odontologo išrašyti nuskausminamieji. Reikia pripažinti, kad šios procedūros yra labai sėkmingos. Komplikacijų dažniausiai nepatiria apie 95 procentus pacientų, bet visgi 5 – iems procentams gali ir nepasisekti. Didesniam rizikos laipsniui priskiriami rūkaliai, diabetikai ir dar keletas retesnių atvejų.
Kas gali atlikti operacijas
Šias operacijas gali atlikti srities specialistai, su reikiama įranga. Patartina pasiklausinėti artimųjų ar pažystamų, kurie odontologijos kabinėtuose yra pasinaudoję šia paslauga. Taip pat tūrėtume žinoti, kad įsigijus implantą, gausite garantinį lapelį, kuris turi galioti visą gyvenimą.
2011 m. spalio 18 d., antradienis
Šis bei tas apie dantų implantus
Visų pirma reikėtų pažymėti, kad dantų implantai turi daug privalumų prieš kitus metodus, tokius kaip dantų vainikėliai ar išimami protezai, padedančius atstatyti buvusią šypseną. Pagrindiniai iš privalumų yra:
· Estetiškumas – dantų implantai taip pakeičia tikrus dantis, kad jų neįmanoma atskirti.
· Nesukelia pašalinio efekto šalia esantiems dantims, kaip tai padaro tiltiniai protezai (reikia šlifuoti šalia esančius gyvus dantis).
· Patogumas – implantai nesuteikia nepatogumo jausmo, kaip tai padaro protezai, kurie gali iškristi ir skleisti kliuksėjimo garsą.
· Ilgaamžiškumas – tinkamai prižiūrima implanto karūnėlė gali tarnauti iki gyvenimo pabaigos.
· Naudojant šį metodą nenyksta jūsų žandikaulis, dėl šio nykimo gali pasikeisti jūsų veido formos.
Savaime suprantama, paminėjus privalumus reikėtų užsiminti ir apie minusus. Turbūt didžiausias šio metodo trūkumas yra kaina. Lietuvoje vieno pilno implanto kaina yra nuo 2000 litų ir daugiau. Galbūt galima rasti ir pigesnių variantą, tačiau kokybiškai darbą atliekančiuose odontologijos kabinetuose tikrai sumokėsite panašią sumą. Taigi, norint pasikeisti visus dantis kurių netekote teks paišlaidauti.
Dantų implantai susideda iš trijų dalių:
· Titaninio implanto – tai varžtas, kuris operacijos metu yra įsukamas į jūsų žandikaulį.
· Atramos – tai savotiškas ramstis, kuri laikys naująjį dantį.
· Karūnėlė – natūralios išvaizdos dirbtinis dantis dedamas ant atramos.
Dantų implantavimo procedūra
Implantavimo procesui reikalinga operacija, kuri yra įmanoma sugijus jūsų dantenoms, bei žandikauliui po danties šaknies traukimo. Paprastai visas procesas nuo situacijos įvertinimo iki pabaigos trunka 4-8 mėnesius ir reikalauja keleto apsilankymų pas implantavimą atliekantį specialistą. Reikėtų suprasti, kad kiekvienas atvejis yra skirtingas ir reikalauja skirtingų užduočių bei tvarkaraščio norint pasiekti optimalų gydymo variantą.
2011 m. spalio 4 d., antradienis
Estetinis dantų plombavimas
Estetinis plombavimas Vilniuje atliekamas jau kurį laiką, vis dėlto šis procesas yra vienas iš naujausių dantų plombavimo būdų. Visi mes norime turėti gražius dantis, todėl šiais laikais neužtenka atkurti dantų, kurie tik atlieka savo funkcijas. Dėl šios priežasties estetinis plombavimas Vilniuje ir ne tik yra toks populiarus ir paklausus.
Taikant šią procedūrą nėra svarbu kaip dantis buvo gydytas ankščiau, po jos dantis atrodo vėl kaip naujas. Pagrindinis šio metodo principas yra atkurti pagrindinius danties sluoksnius, jo nešlifuojant, o tiesiog pašalinant sugedusius audinius.
Šis metodas pranašesnis prieš kitus dėl šių priežasčių:
· Išnyksta imuninės sistemos atmetimo reakcijos, nes naudojamos medžiagos artimos originaliems dantų audiniams;
· Po šios procedūros dantys atrodo visiškai natūralūs, nes naudojant įprastas plombas, šios skiriasi nuo natūralios danties spalvos;
· Dantys tarnauja kur kas ilgiau. Įprastos plombos reaguoja į terminius dirgiklius, jos plečiasi ir traukiasi priklausomai nuo valgomo maisto, to pasekoje tarp natūralaus danties audinio ir plombų atsiranda plyšiai. Estetiniame plombavime naudojamos medžiagos į šilumą ir šaltį reaguoja taip pat kaip ir dantis.
· Naudojant šį metodą galima restauruoti nuskilusius, karieso pažeistus, nudilusius dantis. Įmanoma atkurti netgi praktiškai neesančius dantis, svarbiausia, kad jų šaknys būtų sveikos.
Taip pat galima pakoreguoti netaisyklingai išdygusių dantų formą. Estetiškai plombuojant tokius dantis jums nereikės nešioti dantų plokštelių. Per vieną vizitą odontologas gali išlyginti jūsų kreivus dantis.
Galiausiai, galima paminėti, kad tvarkant krūminius dantis ypatingas dėmesys skiriamas danties kauburų aukščiui ir formą taip užtikrinant plombų ilgaamžiškumą bei kramtymo kokybę.
Šis metodas vienas naujausių odontologijos srityje, be to neskausmingas, kadangi atliekamas vietinis nuskausminimas. Taigi, jei laikas ar gamta jus nuskriaudė, neišsigąskite, žmonija atranda naujų būdų kaip šias bėdas įveikti.
2011 m. rugsėjo 20 d., antradienis
Dantų implantai ir implantacijos procesas
Pagrindinis dantų implantų privalumas yra tas, kad įaugę į žandikaulį, jie suteikia itin tvirtą pagrindą protezui. Visiškai nejudantys protezai užtikrina natūralią kalbėseną, efektyvų ir neskausmingą kramtymą, maksimalų estetinį rezultatą ir, svarbiausia, pasitikėjimą savimi.
Be to, dantų implantai neleidžia sunykti kaului, kuris, netekus šių, ilgainiui plonėja, taip pat užtikrina natūralios veido formos išlaikymą, kitų dantų apsaugojimą ir maksimaliai sumažina kitus nepatogumus, susijusius su dantų praradimu.
Esant situacijai, kai netenkama vieno ar keleto dantų, sraigtinio implanto įsriegimas leidžia išvengti kaimyninių dantų šlifavimo. Tai ypač svarbu, kai šie dantys visai sveiki.
Dėmesio, taupieji! Nors iš pirmo žvilgsnio dantų implantai gali pasirodyti brangesni už kitus gydymo metodus, ilgalaikėje perspektyvoje būtent šie yra ekonomiškesnė investicija. Daugumai žmonių jie tarnauja visą gyvenimą, taigi sutaupoma nemaža pinigų suma, kuri būtų išleista reguliariems išimamų protezų ar tiltų pataisymams. Taip pat reikėtų žinoti, kad su implantu, jums yra įteikiamas ir garantinis lapelis, kuris užtikrina jūsų investicijos saugumą.
Paprastai implantacijos procesas nuo implantacijos operacijos dienos iki suprotezavimo apatiniam žandikauliui trunka 3 mėnesius, o viršutiniam 6 mėnesius.
Esant tinkamoms sąlygoms, kai objektyviai stebimas patikimas implanto fiksavimasis kaule, galimas ankstyvas implanto apkrovimas. Suprotezuojama po implantacijos operacijos praėjus 6 savaitėms (apatiniame žandikaulyje) arba 12 savaičių (viršutiniame žandikaulyje).
Implantai gali būti protezuojami ir tą pačią arba kitą dieną po implantavimo operacijos. Betarpiškas apkrovimas galimas tokiais atvejais, kai kaulas storas, gleivinė sveika, sąkandis taisyklingas, kai implantuojama vietose, kur kramtymo metu implantui tenkantis krūvis nebus didelis. Nauja šypsena galite džiaugtis iš karto! Vis dėl to dažnesniais atvejais odontologai pataria šiek tiek palaukti, kol atsileidžia dantenų tinimas ir nepastebima jokių komplikacijų.
2011 m. rugsėjo 16 d., penktadienis
Dantų balinimo būdai
Televizijos laidų vedėjų, aktorių, politikų – visų visuomenėje žinomų žmonių atributas - balta šypsena. Tiesa, šiandien tai ne tik šių žinomų žmonių atributas. Šiandien įgyti baltus dantis už prieinamą kainą gali kiekvienas, to siekiantis žmogus.
Balinamosios dantų pastos. Balinanti dantų pasta tapo normaliu kiekvienų namų atributu. Tiesa, retas žmogus gali pasigirti reklamose žadamais balinančios dantų pastos rezultatais. Didžiuose prekybos centruose randamos balinančios dantų pastos turi pakankamai mažai dantų spalvai įtakos turinčių medžiagų, o valant dantis tos pačios medžiagos daro įtaką tik kelias minutes. Tiesa, visa tai daroma apgalvojus. Tiesiog per didelis balinimą skatinančių medžiagų kiekis gali padaryti daugiau žalos, nei naudos.
Dantų balinimas lazeriu. Ši procedūra atliekamt tik stomotologo kabinete. Paprastai ji trunka ne ilgiau, kaip valandą. Dantys būna padengiami specialiu skysčiu, kurio didelę dalį sudaro vandenilio peroksidas. Tai medžiaga, kuri turi didžiausią įtaką dantų balinimo procese. Kai dantys jau būna padengti šia žėle, jie yra švytinami specialiu lazeriu, kuris sužadina veikliąsias medžiagas. Nors šis būdas yra vienas greičiausių, teigiama, kad šis būdas nekenkia nei dantims, nei dantenoms.
Dantų balinimas kapomis. Palyginus su kitais balinimo būdais, tai vienas pigiausių ir efektyviausių metodų, kaip pasiekti norimų rezultatų – burną, puošiančius baltus dantis. Šis būdas trunka ilgiau nei balinimas lazeriu. Atsižvelgus į dantų būklę procesas trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Prieš pradedant procedūrą yra pagaminamos kiekvienam individualiai pritaikytos kapos. Jos atitinka jūsų dantų formą. Tuomet jums įteikiamas specialus skyris ir paaiškinama, kaip vyskta visas procesas. Dantų balinimas kapomis reikalauja kantrybės, nes turėsite tuo užsiimti kasdien. Kiekvieną dieną prieš miegą kapas reikės įsidėti į burną. Prieš tai jos turės būti mirkomos specialiame skystyje.
Žinoma, prieš imantis dantų balinimo procedūros, verta pasikonsultuoti su šios srities profesonalais. Balinant dantis kapomis kurį laiką dantys gali būti jautresni, tuo tarpu po procedūros lazeriu būtina vengti dantis dažančių produktų. Balinimo procedūros nerekomenduotinos neščiosioms ir diabetu bei širdies ligomis sergantiems žmonėms.
Dantų protezai
Dantų protezavimas šiais laikais atliekamas keliais skirtingais būdais, naudojant skirtingas protezų rūšis. Daugelyje odontologijos kabinėtų paprasti stomatologai atlieka protezavimo procedūras, visgi sudėtingesniais atvejais į pagalbą atskuba šios srities specialistai, vadinami odontologai ortopedai. Naudojant įvairias protezų rūšis įmanoma įsistatyti nors ir visus iškritusius dantis. Apie šių rūšis ir papasakosiu šiame straipsnyje.
Vainikėliai
Dantų protezavimas vainikėliu skirtas dantims, kurie gali nulūžti, yra stipriai sunykę ar šių forma yra pakitusi. Šis protezas apgaubia visą dantį iki pat dantenų. Odontologai vainikėlio formą pritaiko kiekvienam asmeniui skirtingai. Protezas yra gaminamas iš bemetalės ar metalo keramikos. Galiausiai vainikėlis gali būti naudojamas tik tada, kai yra išlikusi pakankamai stipri danties struktūra.
Implantai
Neišlikus pakankamai danties struktūrai vainikėlio naudojimas tampa neįmanomas, todėl paprastai likęs dantis yra pašalinamas. Į jo vietą įstatomas implantas. Implantas atlieka danties šaknies funkcijas. Praėjus 3 – 4 mėnesiams po implantacijos turi būti atliekamas dantų protezavimas metalo ar bemetale keramika.
Išimami dantų protezai
Jie gali būti daliniai, jei dar yra likusių nepažeistų dantų arba pilni išimami protezai – tai dantų lankus atstatančios plokštelės, kai nebėra visų dantų. Prieš gaminant išimamus dantų protezus odotologas padaro paciento burnos atspaudus, kuriuos siunčia į laboratoriją, kurioje ir gaminami šie protezai.
Porceliano arba kompozito laminatės
Porceliano laminatės – tai itin plonos plokštelės, kurios suteikia dantims gražią formą ir švytintį baltumą, todėl dantys atrodo estetiškai. Kompozito laminatėms naudojamos plombinės medžiagos. Laminačių pagalba pašalinami priekinių dantų spalvos pakitimai, dantų įtrūkimai, susigrūdimas, nusidėvėjimas, tarpai tarp dantų.
2011 m. rugsėjo 8 d., ketvirtadienis
„Baltos“ šypsenos istorija
Lietuvoje per pastaruosius dešimtmečius kosmetinė odontologija pažengė gana toli. Pavyzdžiui, estetinis plombavimas Vilniuje, dabar atliekamas taip pat puikiai kaip ir Švedijoje. Nemažai šios šalies gyventojų atvyksta į Lietuvą susitvarkyti savo dantų dėl mažesnių kainų. Vis dėl to pasakosiu ne apie tai. Šis straipsnis bus apie kosmetinės odontologijos istoriją, apie tai nuo, ko šis sudėtingas mokslas buvo pradėtas vystyti.
Estetinės odontologijos sritį apima tokios procedūros, kaip dantų balinimas, ėduonies ar traumų pažeistų dantų atkūrimas, netaisyklingai išdygusių dantų korekcija. Praeityje dažniausiai buvo praktikuojamas tik vienas iš šių metodų, tai dantų balinimas. Šimtus metų žmonės naudojo įvairiausius metodus, kurie padėdavo išbalinti dantis, beje ne visi jie buvo saugūs. Dabar pacientai norintys pašviesinti savo šypseną, tai daro vedini grynai estetinių priežasčių, o senovėje balti dantys reiškė tam tikrą statusą, tai buvo turto požymis.
Taigi praeityje gyvenusiems pirkliams, bajorams ar karaliams balti dantys buvo prestižo reikalas. Šios procedūros atlikimui buvo naudojami įvairūs mišiniai. Kai kurios kultūros naudojo įvairias rūgštis balinimo tikslais, tačiau greitai buvo suprasta, kad šios sugraužia danties emalį ir to pasekoje sukelia sunkius danties pažeidimus. Šiurpu! Dantų balinimas ar estetinis plombavimas Vilniuje dabar atliekamas, kur kas saugiau. Na, bet nenukrypkime nuo temos. Įdomu, kad kai kuriose šalyse balinimo procese buvo paplitęs šlapimo naudojimas. Šiame esantis amoniakas puikiai šalindavo ant danties atsiradusias dėmes.
Vėlesniais laikais pirmieji inovatoriai gražios šypsenos atkūrimui naudojo netgi medinius dantis. Netinkamai išaugę dantys buvo ištraukiami į jų vietą įstatant medinius pakaitalus. Taip pat buvo paplitę ir iš šios medžiagos pagaminti protezai. Istorijoje yra žinoma, kad pirmasis JAV prezidentas Abraomas Linkolnas naudojo tokius protezus. Dar vėliau, 20 amžiaus pradžioje vystantis technologijoms odontologai pradėjo naudoti keramiką. Šios medžiagos naudojimas šiuo metu yra labai paplitęs odontologijoje.
Nepaisant to, kad ankstyvoji kosmetinė odontologija buvo labai primityvi. Ji atvėrė kelią šiuolaikiniams metodams ir atradimams. Juk dabar atliekant dantų balinimo procedūrą nebereikia burnos skalauti šlapimu. Taip pat galimas estetinis plombavimas Vilniuje ar bet kuriame kitame didesniame mieste, jei jūsų dantis sudyla ar išauga kreivas ir jums jo nereiks ištraukti.
2011 m. liepos 31 d., sekmadienis
Trumpai apie: estetinį plombavimą
Tarpeliai tarp dantų gali atsirasti tiek priekiniuose, tiek krūminiuose dantyse. Vis dėlto didžiausią rūpestį žmonėms kelia tarpai ir nuskilimai atsiradę ant priekinių dantų, juk šie pažeidimai yra matomiausi. Siekdami pataisyti tokius dantis, gydytojai odontologai pasitelkia estetinį plombavimo metodą ir restauruoja pažeistas vietas. Šiame straipsnyje trumpai aprašysiu procesą bei vietas kur estetinis plombavimas Vilniuje atliekamas.
Estetinis plombavimas Vilniuje ir kituose didesniuose Lietuvos miestuose nėra problema. Vis dėl to mažesniuose miesteliuose gana sunku rasti profesionalių specialistų, galinčių dirbti su tokiais pažeidimais. Taigi, pastebėjus šios procedūros poreikį, jums gali prireikti vykti pas odontologus didmiestyje.
Paprastai šio proceso poreikį galima nustatyti vizualiai. Teoriškai nedidelis danties nuskilimas ar tarpas nesukelia didelės praktinės grėsmės. Antra vertus, laikui bėgant tokie pažeidimai gali pradėti trukdyti kramtyti maistą ar sukasti dantis. Esant šioms bėdoms privalu kreiptis į specialistą, kuris sluoksnis po sluoksnio atkurtų ankstesnę danties formą. Beje, procese naudojamos medžiagos yra pritaikomos prie esamos dantų spalvos ir skaidrumo.
Plombavimo metu įmanoma atkurti nuo 4 iki 6 dantų, tai priklauso nuo pažeidimų stiprumo, specialisto profesionalumo, bei pasirinktos procedūros atlikimo metodikos. Pažeistus dantis įmanoma padengti laminate (t.y. specialia keramikos plokštele) arba restauruoti sluoksnis po sluoksnio specialiomis plombinėmis medžiagomis.
Dedant ant danties laminatę odontologas paprastai turi nušlifuoti dalį emalio, o tai gana nemalonus procesas. Atstatyti dantį yra gana paprasta, beje, taip yra uždengiami ir danties kraštai, kurie kartais restauruojant kitu metodu gali likti atviri. Laminatės yra labai plonos ir, kaip minėjau, pritaikytos prie kitų dantų spalvos.
Naudojant plombavimo metodą, odontologas sluoksnis po sluoksnio pažeistą dantį dengia specialia plombine medžiaga. Kaskart naujas sluoksnis sukietinamas naudojant fotopolimerizacinę lempą. Vėliau dantis yra nupoliruojamas.
Estetinis plombavimas Vilniuje siūlomas visose didesnėse odontologijos klinikose. Renkantis specialistus geriausia atsiklausti draugų. Jei tokių, kurie naudojosi šia procedūra neturite, galite paieškoti internete arba įvairiuose forumuose. Šiam etapui reikėtų skirti daugiau laiko, nes nuo specialisto profesionalumo priklausys kiek laiko po to tarnaus suplombuotas dantis. Mano asmeninis patarimas būtų rinktis Skraidentos odontologų paslaugas.
2011 m. liepos 15 d., penktadienis
Estetinio dantų plombavimo pliusai ir minusai
Kiekvienas norime būti patrauklūs kitiems žmonėms ir susilaukti komplimentų bei dėmesio. Deja, dėl kai kurių įgimtų ar įgytų trūkumų, negalime tuo džiaugtis. Viena iš skaudžiausių temų yra negraži šypsena. Ji trukdo mums laisvai reikšti pačias gražiausias emocijas – džiaugsmą, laimę, susižavėjimą. Taigi, verta imtis šypsenos sutvarkymo. Vienas iš geriausių būdų – estetinis plombavimas.
Vienas didžiausių privalumų, kad estetinis dantų plombavimas yra palyginti nebrangi paslauga. Palyginus įvairius dantų estetinio vaizdo gerinimo keitimo būdus, estetinis plombavimas yra beveik du kartus pigesnis būdas.
Dantų plombavimas gali būti atliktas per vieną odontologo vizitą. Tačiau paprastai dantų vainikėliai pagaminami po kelių apsilankymų pas odontologą. Reikia nuimti danties antspaudą, siųsti jį į laboratoriją. Tuo tarpu estetinis dantų plombavimas gali būti atliktas per vieną valandą (gali prireikti ir 1-2 valandų).
Atliekant estetinį dantų plombavimą, beveik nepažeidžiama dantų struktūra. Atliekant šį šypsenos patobulinimą, stengiamasi, panaikinti kuo mažesnį dantų emalio kiekį. Tuo tarpu restauruojant dantis vainikėliais tenka nušlifuoti gana daug sveikų danties audinių.
Dantų plombavimas atliekamas daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių. Estetinis plombavimas Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje dažniausiai atliekamas dantų estetikos srityje dirbančių odontologijos klinikose. Tiesa, šią paslaugą gali atlikti kiekvienas odontologas. Tiek dideliuose, tiek mažesniuose miestuose. Žinoma, visada geriau eiti pas odontologus, kurie šią sritį išmano geriausiai.
Po estetinio dantų plombavimo nereikia imtis jokių specialių priežiūros veiksmų. Pakaks kasdienės dantų priežiūros: dantų valymo dantų šepetuku, skalavimo skysčiu ir tarpdančių valymo siūlu arba tarpdančių šepetėliu.
Didžiausias estetinio dantų plombavimo minusas yra trumpa plombos gyvavimo trukmė. Vidutiniškai dantų plombos tarnauja 10 metų. Tuo tarpu brangesni estetinio dantų vaizdo keitimo būdai gali tarnauti daug ilgiau.
Taip pat, žinoma, kad plombos nebūna tokios atsparios kaip dantų vainikėliai. Valgant kietą maistą jos gali būti pažeistos. Tokiu atveju reikės ją pakeisti nauja, o tai gali dar labiau susilpninti dantį.
Dažniausiai estetinis plombavimas atliekamas kai nėra labai didelių dantų pažeidimų ir juos galima atstatyti plombomis. Tačiau jeigu dantys labai stipriai pažeisti ėduonies, dantis rekomenduojama atstatyti vainikėliais.
2011 m. birželio 30 d., ketvirtadienis
Dantų balinimo būdai
Televizijos laidų vedėjų, aktorių, politikų – visų visuomenėje žinomų žmonių atributas - balta šypsena. Tiesa, šiandien tai ne tik šių žinomų žmonių atributas. Šiandien įgyti baltus dantis už prieinamą kainą gali kiekvienas, to siekiantis žmogus.
Balinamosios dantų pastos. Balinanti dantų pasta tapo normaliu kiekvienų namų atributu. Tiesa, retas žmogus gali pasigirti reklamose žadamais balinančios dantų pastos rezultatais. Didžiuose prekybos centruose randamos balinančios dantų pastos turi pakankamai mažai dantų spalvai įtakos turinčių medžiagų, o valant dantis tos pačios medžiagos daro įtaką tik kelias minutes. Tiesa, visa tai daroma apgalvojus. Tiesiog per didelis balinimą skatinančių medžiagų kiekis gali padaryti daugiau žalos, nei naudos.
Dantų balinimas lazeriu. Ši procedūra atliekamt tik stomotologo kabinete. Paprastai ji trunka ne ilgiau, kaip valandą. Dantys būna padengiami specialiu skysčiu, kurio didelę dalį sudaro vandenilio peroksidas. Tai medžiaga, kuri turi didžiausią įtaką dantų balinimo procese. Kai dantys jau būna padengti šia žėle, jie yra švytinami specialiu lazeriu, kuris sužadina veikliąsias medžiagas. Nors šis būdas yra vienas greičiausių, teigiama, kad šis būdas nekenkia nei dantims, nei dantenoms.
Dantų balinimas kapomis. Palyginus su kitais balinimo būdais, tai vienas pigiausių ir efektyviausių metodų, kaip pasiekti norimų rezultatų – burną, puošiančius baltus dantis. Šis būdas trunka ilgiau nei balinimas lazeriu. Atsižvelgus į dantų būklę procesas trunka nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Prieš pradedant procedūrą yra pagaminamos kiekvienam individualiai pritaikytos kapos. Jos atitinka jūsų dantų formą. Tuomet jums įteikiamas specialus skyris ir paaiškinama, kaip vyskta visas procesas. Dantų balinimas kapomis reikalauja kantrybės, nes turėsite tuo užsiimti kasdien. Kiekvieną dieną prieš miegą kapas reikės įsidėti į burną. Prieš tai jos turės būti mirkomos specialiame skystyje.
Žinoma, prieš imantis dantų balinimo procedūros, verta pasikonsultuoti su šios srities profesonalais. Balinant dantis kapomis kurį laiką dantys gali būti jautresni, tuo tarpu po procedūros lazeriu būtina vengti dantis dažančių produktų. Balinimo procedūros nerekomenduotinos neščiosioms ir diabetu bei širdies ligomis sergantiems žmonėms.
2011 m. birželio 22 d., trečiadienis
Odontologijos istorija
Eidami į odontologo kabinetą retai kada galvoje turime daugiau nei lūkesčius, kad šį kartą neskaudės. Dažniausiai rūpinamės, kas gi per dantų liga užpuolė šį kartą, kiek kainuos dantų taisymas, ar labai skaudės. Tiesa, galima savo mintis nukreipti visai kita linkme: pagalvokite, kokia ilga dantų taisymo ir higienos istorija. Juk visais laikais žmonės turėjo problemų su dantimis.
Pirmieji šaltiniai apie dangų higieną yra atrandami dar tarp šaltinių apie pačias pirmasias civilizacijas: šumerus ir egiptiečius. Abiejų šių kultūrų žmonės turėjo tokių pačių problemų kaip ir mes. Jiems taip pat skaudėjo dantis, jiems taip pat rūpėjo higiena. Žinoma, higienos standartai prieš tūkstančius metų buvo kitokie, tačiau dantų skausmas buvo lygiai toks pat nemalonus. Tai skatino, kad gydytojai, pas kuriuos ateidavo dantų skausmu besiskundžiantys žmonės, galvotų apie būdus, kaip skausmą sumažinti, greičiau išgydyti ar tiesiog tvarkingai išrauti dantį. Taip pat jau tuomet buvo sukurti pirmieji protezai. Tiesa, tuomet dantų protezavimas buvo tik savo įsčiose. Patys protezai buvo dažniausiai mediniai. Galite tik įsivaizduoti, koks malonumas buvo turėti burnoje medinius dantų protezus.
Dabartinio dantų šepetuko kaip ir popieriaus gimtine yra laikoma Kinija. Ten prieš daugiau kaip 1500 metų buvo naudojami iš bambuko pagaminti dantų šepetukai, prie kurių buvo pritvirtinami įvairių gyvūnų kailiai. Dažniausiai tai buvo tam tikrų rūšių laukinių šernų kailiai, kurie buvo patys tvirčiausi ir tinkamiausi dantų valymui. Įdomu, kad panašūs įrenginiai buvo sukurti ir Senovės Egipte, tačiau jie taip nepaplito. Būtent Kinijoje sukurtas dantų šepetuko variantas vėliau atkeliavo į Europą ir iš ten pasiekė kitus pasaulio kampelius.
Kartu su Renesanso idėjom ir menu Europoje ėmė plisti mada būti švariems ir tvarkingiems. Kasdien praustis, valytis dantis, pasirūpinti savo higiena ir estetine išvaizda tapo svarbiau nei bet kada anksčiau. Tai padarė didelę įtaką šiai medicinos sričiai. Buvo pradėti gaminti tobulesni dantų šepetukai, tobulėjo dantų protezavimas, buvo pradėta labiau rūpintis dantų ligų prevencija. Taigi, Renesanso įtaka jaučiama net sėdint odontologo kabinete.